Rowerem wzdłuż Bałtyku – poznaj nadmorski szlak rowerowy

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Rowerem wzdłuż Bałtyku – poznaj nadmorski szlak rowerowy

Pomysł na aktywny wypoczynek nad Morzem Bałtyckim? Zdecydowanie rower! Dostępne tutaj trasy rowerowe zachęcają zarówno doświadczonych rowerzystów, jak i tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę na dwóch kółkach. Co istotne, z istniejących szlaków z powodzeniem korzystaj także rodziny z dziećmi. Jeśli planujesz urlop na wybrzeżu, sprawdź dokąd zaprowadzą Cię tutejsze trasy rowerowe. Piękne krajobrazy, relaks, interesujące atrakcje turystyczne i dużą dawkę jodu otrzymasz w rowerowym pakiecie!

Trasy rowerowe nad morzem – wybór jest ogromny!

Trasa rowerowa wzdłuż Bałtyku to przede wszystkim różnorodność i bezmiar możliwości wyboru. Dlatego każdy rowerzysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Regiony, przez które przebiega nadmorski szlak rowerowy obfitują zarówno w walory przyrodnicze, jak i atrakcje turystyczne, stąd też bez trudu połączysz aktywny wypoczynek z poznawaniem nowych rzeczy i doświadczaniem wyjątkowych wrażeń. Przekonasz się, że na rowerze można na nowo odkryć Polskę, a wybrzeże z perspektywy dwóch kółek to fantastyczny pomysł na wakacje.

Najbardziej zaprawieni w jeździe rowerzyści mogą rozpocząć swoją przygodę w Świnoujściu, a ukończyć w Braniewie. Po drodze czekają atrakcje m.in. w Wolińskim Parku Narodowym, w Parku Miniatur Latarni Morskich, czy w Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie. Możesz zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie lub też Bałtycki Park Dinozaurów i Park Safari w pobliżu Dziwnowa. A zaledwie ułamek możliwości, jakie serwuje rowerzystom trasa rowerowa wzdłuż Bałtyku.

Co istotne, trasy rowerowe nad Morzem Bałtyckim to propozycja nie tylko dla zaawansowanych i średniozaawansowanych rowerzystów. Początkujący pasjonaci dwóch kółek także z powodzeniem mogą przemierzać na rowerze polskie wybrzeże, pokonując ścieżki leśne, polne, ale i wygodne asfaltowe. W jaki rower warto się zaopatrzyć? Jak przekonują specjaliści, optymalnym wyborem będzie rower MTB oraz trekking. 

Jeśli poszukujesz wyjątkowego sposobu na spędzenie czasu nad morzem, sięgnij po rower i odkrywaj polskie wybrzeże na nowo! Rowerem wzdłuż Bałtyku? Takie wakacje będą z pewnością niezapomniane.

Szlak rowerowy R10 – co to jest?

Międzynarodowy Szlak Rowerowy, znany jako R-10, jest częścią sieci EuroVelo, która biegnie trasą brzegową wokół Morza Bałtyckiego. Trasa liczy w sumie ponad 8500 km. Jednak część szlaku R10 znajdująca się na terenie Polski to 588 km biegnących przez województwa zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko – mazurskie. Chcąc pokonać całą trasę i rozpoczynając podróż z Gdańska, musielibyśmy przejechać kolejno przez Kaliningrad, Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Sankt Petersburg, Helsinki, Vaasa, Oulu, Sundsvall. Po dotarciu do Sztokholmu przejechalibyśmy przez Ystad, Malmö, Kopenhagę, Odense, Rostock, by ponownie wrócić do Gdańska. Może jednak pozostaniemy na polskim odcinku szlaku R10? To trasa rowerowa, która biegnie wzdłuż Bałtyku i dostarcza rowerzystom wielu niezapomnianych wrażeń.

W Polsce szlak rowerowy R-10 biegnie przez Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Jarosławiec, Ustkę, Łebę, Władysławowo, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Elbląg, Frombork, Braniewo, Gronowo. Rozwiązanie to łączy całkiem dobrze przygotowane trasy i zróżnicowane krajobrazy. Szlak prowadzi przez tętniące życiem nadmorskie kurorty i spokojne kaszubskie wsie, wzdłuż piaszczystych plaż, spokojnymi leśnymi ścieżkami i w sąsiedztwie spektakularnych klifów. Trasy oznakowane są tutaj pomarańczowymi tabliczkami typu R4 oraz biało – zielonymi typu R2.

Niezależnie od tego, czy jesteś rowerzystą, który podczas urlopu przemierza setki kilometrów, czy też jedynie planujesz rowerowe wycieczki podczas wczasów nad morzem, szlak rowerowy R10 jest zdecydowanie wart poznania. Sprawdź polecane trasy!

Szlak rowerowy R10: odcinek Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów-Rewal

Trasa ze Świnoujścia do Rewala mierzy ok. 70 km. Uważana jest za jeden z bardziej malowniczych szlaków. Wiedzie przez nadbrzeżne lasy porośnięte wrzosami, płaskie pagórki, trakty rowerowe biegnące tuż obok dróg krajowych, po wąskie i ciasne ścieżki, drogi szutrowe czy błotniste i podmokłe nawierzchnie, po których mało kto jest w stanie pojechać. Trasa nie należy do najłatwiejszych, ale dla wprawnego rowerzysty jest tym bardziej interesującym i godnym uwagi wyzwaniem.

Rekompensatą trudniejszego odcinka jest niewątpliwie Park Zdrojowy oraz latarnia morska w Świnoujściu, trasa biegnąca przez Woliński Park Narodowy z Rezerwatem Żubrów i latarnią morską Kikut oraz Zalew Kamieńskiego na rzece Dziwna w Dziwnowie. Warto zobaczyć także Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach czy piękne zabytki Rewala.

Szlak rowerowy R10: odcinek Rewal-Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno

Ta trasa ma 85 km i wiedzie głównie przez asfaltowe drogi wzdłuż linii brzegowej Bałtyku na wysokości Dźwirzyna oraz przez były poligon w kierunku Kołobrzegu. Trasa jest wygodna, stosunkowo urozmaicona i położona na uboczu od głównych szlaków turystycznych. Zawiera zarówno wymagające odcinki leśne, jak i łagodne drogi rowerowe wybudowane w pobliżu zabudowań. Z pewnością więc zadowoli zarówno miłośników wyzwań, jak i wielbicieli łagodnych i niewymagających przejażdżek w pięknej okolicy.

Niezwykłą nagrodą za utrudnienia są piękne widoki wokół trasy: lasy, parki, torfowiska, wydmy i niekiedy plaże.

Niezapomnianych doznań przynoszą kolejno odwiedzane miejscowości. W Trzęsaczu można obejrzeć ruiny XV-wiecznego kościoła gotyckiego na urwisku, w Niechorzu 45 m latarnię morską oraz Jezioro Liwia Łuża, zaś w Pogorzelicach Nadmorską Kolej Wąskotorową, której jedna z tras ciągnie się przez bagna. Na szlaku tym można odwiedzić również Mrzeżyno z malowniczym portem morskim, Dźwirzyno z Jeziorem Reskim czy sam Kołobrzeg z latarnią morską, Solnym Bagnem i piękną starówką. Oczywiście warto zajrzeć też do Chłopów, gdzie podobno nie ma świeższej i lepszej ryby, niż od lokalnych rybaków.

Szlak rowerowy R10: odcinek Mielno-Darłowo-Jarosławiec-Ustka

Droga łącząca te miejscowości ma niemal 85 km. Trasa rozpoczyna się tu malowniczym odcinkiem przy Jeziorze Jamno. Następnie trzeba jednak wjechać w głąb lądu, gdzie przejeżdża się przez wiele malowniczych wiosek, by potem pokonać kilka kilometrów betonowymi płytami i leśnymi duktami. W trasie tej zdarzają się również odcinki, w których rower trzeba poprowadzić. Dzięki temu można jednak znaleźć piękne, dzikie plaże i przystanie rybackie, więc wysiłek z pewnością się opłaca.

Jadąc tym odcinkiem, zobaczysz latarnie morskie w Darłówku, Jarosławcu i Ustce, piękne plaże przy Jeziorze Kopań, oraz porty, promenady i zapomniane, urokliwe zakątki mijanych miejscowości.

Szlak rowerowy R10: odcinek Ustka-Łeba

Z Ustki do Łeby prowadzi droga o długości ok. 65 km. To trasa biegnąca malowniczymi, spokojnymi odcinkami, przeplatanymi nieco bardziej wymagającymi, leśnymi duktami. Trzeba wspomnieć, że na tym odcinku szczególnie malowniczym miejscem są okolice Kluków, gdzie znajdują się podmokłe torfowiska i bagna. Rowery trzeba tu niekiedy pchać, a nawet przenosić po drewnianych kładkach. Rekompensatą za wysiłek jest obcowanie z dziką, zachwycającą przyrodą.

Podczas podróży z Ustki do Łeby z pewnością warto zobaczyć Słowiński Park Narodowy, wpisany w 1977 r. na listę UNESCO, gdzie jedną z atrakcji są ruchome wydmy. Trzeba odwiedzić tu świętą górę Kaszub – Wzgórze Rowokół, latarnię morską Czołpino, a także Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie i Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Trasa rowerowa wzdłuż Bałtyku wybrana? Pora na hotel

Przemierzanie wybrzeża rowerem to fantastyczny pomysł na wypoczynek. Zatrzymując się w nadmorskim kurorcie z pewnością warto zaplanować sobie przynamniej kilka wycieczek rowerowych – tutaj nie brakuje miejsc wartych zobaczenia i tras, które przemierzając dostarczą nam niezapomnianych wrażeń, a urlop nad morzem uczynią jeszcze ciekawszym i atrakcyjniejszym. Dla pełni wypoczynku brakuje jedynie hotelu, w którym odpoczniesz i zyskasz energię na kolejną rodzinną wycieczkę rowerową…

Hotel Stary Dziwnów to doskonała baza wypadowa dla nadmorskich wypraw rowerowych. Jednocześnie oferta hotelu to komfortowe pokoje, basen ze strefą SPA pozwalający na skuteczny relaks i znakomite jedzenie serwowane w przytulnie zaaranżowanej restauracji. Tutaj odpoczniesz, zaplanujesz rodzinną przygodę na dwóch kółkach wzdłuż Bałtyku lub zregenerujesz siły na kolejne wyzwanie rowerowe. Zarezerwuj zatem pobyt w naszym hotelu i ciesz się aktywnym wypoczynkiem podczas wakacji innych niż wszystkie!

Ostatnie wpisy:

Bezpieczne opalanie nad morzem – co warto wiedzieć?

Opalanie nad morzem to dla wielu osób ulubiona forma spędzania czasu na plaży. Jednak warto pamiętać, że aby cieszyć się taką formą relaksu, należy stosować się do kilku zasad. W tym artykule przedstawiamy istotne informacje na temat bezpiecznego opalania nad morzem....

Co robić nad morzem, gdy pada deszcz?

Deszcz nad morzem potrafi pokrzyżować plany wakacyjnego wypoczynku. Brzydka pogoda potrafi wzbudzić pewne obawy i niepewność co do udanego urlopu. Jednak, czy naprawdę trzeba rezygnować z przyjemności tylko z powodu deszczowych chmur? Nad Bałtykiem zawsze można...

Jak przygotować się na masaż?

Masaż wykonywany przez specjalistę niesie za sobą wiele korzyści dla ciała i ducha. Dobroczynne efekty zabiegu sprawiają, że jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form relaksu. Pierwsza wizyta u masażysty często wiąże się jednak ze stresem i pewnymi obawami....

Jak się wyciszyć? 5 sprawdzonych porad na urlop

Szybkie tempo życia oraz nawał obowiązków należą do głównych przyczyn stresu. By niwelować jego skutki, trzeba pamiętać o regularnym odpoczynku, a kilka razy w roku – pozwolić sobie na regenerujący wyjazd. Jednak skumulowane napięcie może skutecznie uniemożliwiać...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!