Atrakcje w okolicy

Hotel Stary Dziwnów » Atrakcje w okolicy

Dziwnowskie mariny

W 2013 roku oddano do użytku dwa porty jachtowe. Jeden między Półwyspem piaszczystym a przystanią pasażerską. Sezonowa przystań, na której odbywa się wiele letnich imprez plenerowych, min. „Kino na leżakach” gdzie turyści nieodpłatnie , pod rozgwieżdżonym niebie, mogą obejrzeć filmy na kinowym ekranie. Druga całoroczna marina znajduje się między mostem zwodzonym a portem rybackim. Najnowsza marina Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego mieści 60 jachtów. Na jej terenie jest kawiarnia. Dodatkowym plusem jest to, iż w Dziwnowie znajduje stacja benzynowa dla jednostek pływających

Rejsy wycieczkowe

Z przystani niedaleko hotelu, odbywają się w sezonie letnim regularne rejsy wycieczkowe po Bałtyku , Zalewie Szczecińskim oraz do Kamienia Pomorskiego. Do dyspozycji są trzy statki wycieczkowe. Korsarz i Róża Weneda wypływają w morze, a Victoria płynie przez Zalew Kamieński do Kamienia Pomorskiego. W sezonie jednostki pływają codziennie. Szczególnie atrakcyjny jest wieczorny rejs, w trakcie którego można podziwiać zachód słońca. Lubiącym możne wrażenia proponujemy rejsy w morze superszybką łodzią RIB – adrenalina i moc wrażeń gwarantowane.

Promenada w Dziwnowie

Atrakcyjna trasa spacerowa ciągnie się szczytami wydm wzdłuż całej miejscowości i tym samym wzdłuż piaszczystej plaży. W jej pobliżu znaleźć można sosnowe lasy i parki oraz oznakowane szlaki rowerowe, z których korzysta wielu turystów lubiących czynny wypoczynek. To doskonałe miejsce do spacerów z wózkiem oraz dla osób starszych. Promenadę odrestaurowano w 2012 roku , co kilka metrów ustawione są ławki i latarnie oraz toalety i prysznice.

Festiwal Gwiazd Sportu

W Dziwnowie przy ulicy Reymonta od 2002 roku znajduje się Aleja Gwiazd Sportu. Prezentowane są na niej repliki medali znanych sportowców. Swoje gwiazdy z Dziwnowie “mają” m.in. Apoloniusz Tajner, Otylia Jędrzejczak, Wojciech Fortuna, Dariusz Michalczewski oraz Kazimierz Górski. Wydarzeniom towarzyszą koncerty muzyczne, występy kabaretowe oraz wybory Miss Sportu. To jedna z nielicznych sytuacji kiedy możemy zagrać w piłkę z samym Jerzym Dudkiem, lub dostać lekcję gry w golfa od Mariusza Czerkawskiego.

Port rybacki

Dziwnów może się pochwalić prawdziwym rybacki portem, jakich niestety nie pozostało wiele w okolicy. Urzeka atmosferą, daje możliwość obserwacji pracy rybaków(szczególnie wiosną w czasie połowu śledzia) i zakupu świeżej ryby dając posmak prawdziwych nadmorskich wakacji. Niewątpliwie silny związek regionu z morzem pokazują takie inicjatywy jak Dzień Rybaka w Dziwnowie. Punktem kulminacyjnym Festynu jest parada łodzi i kutrów rybackich na rzece, w trakcie której rybacy rzucają sieci i demonstrują swoją pracę. To niepowtarzalna okazja dla turystów, którzy raz w roku mają okazję przepłynąć kutrem rybackim i uczestniczyć w rybnej uczcie przygotowanej według tradycyjnych recept bezpośrednio na portowym nabrzeżu.

Most zwodzony

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Dziwnowie jest most, jeden z nielicznych mostów zwodzonych w Europie. Podnoszenie ważącego prawie 40 ton przęsła mostu trwa kilka minut i jest bardzo widowiskowe. Most latem jest podnoszony w każdej parzystej godzinie, poza sezonem letnim w razie potrzeby. Z mostu rozciąga się wspaniały widok na rzekę.

Raj dla wędkarzy

W Dziwnowie wędkować można w morzu, Dziwnie, Zalewie Kamieńskim oraz jeziorze Martwa Dziwna. Jednym z ulubionych miejsc wędkarzy jest ujście Dziwny do Bałtyku. Dziwna zwana potocznie rzeką, jest cieśniną co tłumaczy jej nietypowe zachowanie. Łącząc morze z Zalewem Kamieńskim zmienia niekiedy nurt i zamiast płynąć do morza, cofa się, wlewając słoną, morską wodę do Zalewu Kamieńskiego. Przyczyną tego zjawiska są południowe wiatry podnoszące poziom wód morskich. Ich naporowi ustępują spokojne i płytkie wody Zalewu i Dziwny. To prawdziwa gratka dla wędkarzy, którym zamiast rzecznej płoci czy okonia, zdarza się złowić typowo morskie ryby, takie jak flądra, czy dorsz.

Martwa Dziwna

Jezioro Martwa Dziwna to dawne ujście rzeki Dziwny, które uległo naturalnemu zapiaszczeniu. W 1900 roku zmieniono brzeg rzeki, wykopano nowy kanał, a stare ujście zostało zasypane, tworząc w ten sposób urokliwe podłużne jezioro. To prawdziwa oaza spokoju, wśród gwaru wakacyjnych tłumów. Droga do jeziora wiedzie przez most zwodzony, pierwsza w prawo to leśny trakt, który zaprowadzi nas nad brzeg. Jezioro leży na szlaku przelotowym ptaków. Występują tu zarówno rzadkie gatunki ptaków stale gnieżdżących się jak i ptaki zalatujące w okresie wiosny i jesieni. Wzdłuż zachodniego brzegu biegnie leśny szlak rowerowy i pieszy, łączący Dziwnów z Międzywodziem. Jezioro to użytek ekologiczny, który daje możliwość prawdziwego obcowania z niczym nie zmąconą naturą.

Woliński Park Narodowy

Zachodnia część Dziwnowa położona jest na wyspie Wolin, której obszar stanowi Woliński Park Narodowy – najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża. To pierwszy morski park w Polsce, z pięknymi wysokimi klifami, bukowymi lasami, i bogactwem flory i fauny. Największym uznaniem wśród turystów cieszy się Zagroda Pokazowa Żubrów, której mieszkańcami oprócz żubrów są jelenie, sarny, dziki i orły bieliki. Warto zwiedzić punkty widokowe na teranie Parku, z których rozciąga się wspaniała panorama na polskie, ale również niemieckie wybrzeże. Najwyższe z nich Góra Gosań oraz Kawcza Góra. Na szlakach nie brakuje również malowniczych jezior, wśród których najbardziej znane jest Jezioro Turkusowe koło Wapnicy.

Szkoła windsurfingu

Szkoła znajduje się w odległości 3 km od hotelu, nad brzegiem zatoki Jeziora Wrzosowskiego tuż za kościołem w Dziwnówku. Prowadzone są zajęcia z windsurfingu, kitesurfingu dla początkujących oraz zaawansowanych. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego (kajaków i rowerków wodnych).

Akwen jest wyjątkowo sprzyjający dla osób uczących się zarówno kite jak i windsurfingu. W odległości 400m od lądu na całej szerokości linii brzegowej przejrzysta woda z piaszczystym podłożem sięga najwyżej do kolan, co stwarza bardzo dobre warunki do nauki i szkolenia.

Bałtycki Park Dinozaurów

W odległości zaledwie 5 km od Dziwnowa znajduje się park dinozaurów, który jest doskonałym miejsce rozrywki dla dzieci, ale również bogatym źródłem wiedzy. Do zamierzchłej przeszłości przenoszą Gości również skamieniałości i eksponaty mineralogiczne.

Na terenie parku znajduje się również Park Safari, który zamieszkują kangury, lamy, daniele, kuce, alpaki i wiele innych zwierząt.

Ponadto dmuchane zjeżdżalnie, quady, dwa parki linowe, kolejka torowa, plac zabaw z przeszkodami oraz bungee.

Trasy rowerowe

Miłośnikom rowerów polecamy wspaniałe trasy rowerowe przecinające cały region od Świnoujścia po Kołobrzeg.

Jedną z najbardziej popularnych jest trasa rowerowa biegnąca wzdłuż Dziwny o długości 27 km, z Międzywodzia do Unina. Po drodze mijamy sady, pola, łąki i wsie leżące na zachodnim brzegu cieśniny pięknie wkomponowanej w krajobraz. Drugą z popularnych tras rowerowych jest wiodąca z Dziwnowa przez Dziwnówek do Kamienia Pomorskiego.

Zabytkowy Kamień Pomorski

Chlubą miasta jest świetnie zachowany, średniowieczny układ urbanistyczny z pozostałościami murów miejskich i XIV-wieczną Bramą Wolińską a w nim wspaniały zabytek czyli późnoromańska-wczesnogotycka katedra św. Jana Chrzciciela. To najstarszy zabytek architektury sakralnej na Pomorzu Zachodnim.

Magnesem miasta jest także znajdujące się w jego północno-wschodniej części stanowisko archeologiczne ze śladami grodziska funkcjonującego od XI do XIII w.

Przez cały sezon w Kamieniu Pomorskim odbywają się koncerty organowe w ramach trwającego tam Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

16 km na północny zachód od Dziwnowa leży Trzęsacz z pozostałościami dawnego kościoła zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku a właściwie fragmentem jego południowej ściany, zbudowanego na przełomie XIV/XV wieku. Kościół wybudowano około . 2 km od linii brzegowej, a w 1750 odległość od morza wynosiła tylko 58 metrów.

W 1868 roku odległość do klifu wynosiła tylko 1 m, w kościele nadal odbywały się nabożeństwa – ostatnie miało miejsce 2 marca 1874 roku . Ze względów bezpieczeństwa świątynię zamknięto. Wyposażenie przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim , część trafiła do zabytkowego ko scioła w Rewalu, a część do muzeum w Szczecinie i Berlinie.

Istnieje wiele legend związanych z ruinami kościoła. Najpopularniejszą z nich jest historia rozdzielonych kochanków, z których po śmierci jedno przybywa w postaci fal morskich by połączyć się z drugim pochowanym na cmentarzu przy kościele.

Pola golfowe

W położonym 8 km na wschód od miasta Łukęcinie znajduje się pole golfowe. Przeznaczone przede wszystkim dla początkujących i rodzin z dziećmi. Znajduje się na nim 9-dołków o różnym stopniu trudności, 20 stanowisk Driving Range i Putting Green, a także 18 torów przeznaczonych do gry w Mini Golfa. Pole usytuowane jest na płaskim terenie, którego monotonię łamią liczne, przecinające je strumyki oraz umiejscowione na nim wodne oczka. Chętni odpocząć nieco od uganiania się za piłeczką i koncentracji na celnym strzale, mogą skorzystać ze znajdującego się w obrębie pola baru oraz miejsca na grilla.

Ci, z Państwa którym podoba się kojarzona z grą w golfa etykieta oraz ekskluzywna otoczka tego sportu, a także ci, którzy grają zawodowo, mogą wybrać się do usytuowanego 12 km na południowy zachód od Dziwnowa Kołczewa, na pole elitarnego Amber Baltic Golf Club. Jest to rozległe pole obejmujące obszar 66 ha, na którym mieści się pole golfowe klasy mistrzowskiej „Amber”

Międzyzdroje

Będąc na wyspie Wolin nikt raczej nie ominie Międzyzdrojów, najbardziej znanego kurortu Pomorza Zachodniego. Plaża jest tu bardzo szeroka, ale w sezonie mimo wszystko zatłoczona. Na szczęście w miasteczku jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia włączając w to 300-metrowe molo, Promenadę Gwiazd czy Muzeum Figur Woskowych. Okolice zaś pełne są wspaniałych tras spacerowych, przede wszystkim tych, które przebiegają przez otulający miejscowość od wschodu i południa Woliński Park Narodowy.

Świnoujście

Tylko 47 km dzieli Dziwnów od położonego na północno-zachodnim skraju Polski Świnoujścia, którego atutem jest nietuzinkowe usytuowanie na 44 wyspach, tuż przy granicy z Niemcami. Pośród najciekawszych miejsc w Świnoujściu królują : Twierdza Świnoujście współtworzona przez trzy forty usytuowane na wyspie Wolin i Uznam, wpuszczone daleko w morze falochrony, najwyższa nad Bałtykiem latarnia morska oraz rezerwat „Karsiborska Kępa” Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na wyspie Karsibór a także rezerwat przyrody „Karsiborskie Paprocie” znajdujący się w Świdnym Lesie.

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!