Najpiękniejsze plaże w Polsce. 5 miejsc, które pokochasz

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Najpiękniejsze plaże w Polsce. 5 miejsc, które pokochasz

Planujesz urlop nad Bałtykiem? Poznaj najpiękniejsze plaże w Polsce, które opisujemy w naszym minirankingu. Wśród nich m.in. Dziwnów, Kołobrzeg, Łeba, Jastrzębia Góra i Świnoujście. Plaże w Polsce mogą zaskoczyć! Wybierz te, które są naprawdę warte uwagi i ciesz się udanymi wakacjami.

Najpiękniejsze plaże w Polsce

Jak wytypować najpiękniejsze plaże w Polsce? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, które sprawiają, że każdy wypoczynek będzie niezapomniany. Należą do nich m.in. szerokość samej plaży oraz stan piasku i wody. Nad ostatnim z parametrów czuwa Główny Inspektorat Sanitarny, który według danych z 2019 roku nadzoruje już ponad 600 kąpielisk wód śródlądowych, przybrzeżnych i przejściowych – najwięcej w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Udany wypoczynek to też widoki. Piękne lasy, piaszczyste plaże, a także mało zabudowań tuż nad linią brzegu – to atuty, na które często zwraca się uwagę. Coraz więcej osób w wakacyjnym kurorcie ceni sobie też względny spokój – mniejsze zakątki wygrywają często z dużymi miejscowościami letniskowymi, a mało znane nadmorskie wioski stają się nieraz destynacją, którą wybieramy później co roku!

Dziwnów

Miasteczko oferuje jedne z najpiękniejszych plaż w Polsce północno-zachodniej. Łączna długość linii brzegowej kąpielisk we wszystkich miejscowościach gminy Dziwnów to blisko 2000 tysiące metrów! To jeden z najlepszych wyników w skali kraju. Woda jest tu zaliczana do jednych z najczystszych na całym wybrzeżu. Kąpieliska praktycznie co roku nagradzane są certyfikatem Błękitnej Flagi. Dziwnów słynie też z najpiękniejszych plaż w Polsce. Są bezpieczne, czyste, strzeżone przez ratowników, a pływanie czy uprawianie najpopularniejszych sportów wodnych jest tu prawdziwą przyjemnością. Decydując się na odpoczynek w tym miejscu, warto wykorzystać pakiety pobytowe nad morzem oferowane przez hotel Stary Dziwnów. Pakiety składają się z komfortowych noclegów, wyśmienitych posiłków i wyjątkowych atrakcji. To połączenie, które gwarantuje udany wypoczynek.

Kołobrzeg

Kolejna z propozycji najlepszych plaż w Polsce to popularny wśród turystów Kołobrzeg. Miasto zachwyci Cię swoim urokiem zarówno w dzień, jak i po zmroku. Ta polska plaża zagwarantuje Ci pełen dostęp do morskich atrakcji, takich jak wyprawy na połów dorsza czy wycieczki statkiem na pobliski Bornholm. Wybrzeże jest czyste, długie (aż 12 kilometrów!), a miejscami szerokie na 90 metrów. Fanów nadmorskich spacerów z pewnością skusi malowniczo położone molo, które ma 220 metrów. Do atutów miejscowości zalicza się też promenadę z wieloma atrakcjami, m.in. ze słynnym, monumentalnym pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem czy piękną latarnią morską. Wzdłuż plaży znajdują się liczne bary, sklepiki i infrastruktura, która sprawi, że pobyt nad morzem będzie niezapomniany.

Łeba

Według danych GIS trzy plaże Łeby (tj. kąpielisko przy plaży A, B i C) zaklasyfikowane były w 2020 roku jako wyróżniające się doskonałą jakością. Te najpiękniejsze plaże w Polsce cenione są przez turystów nie tylko ze względu na optymalną szerokość i piaszczystość. Walorem tego obszaru są ciekawe krajobrazy i zmienna linia brzegowa – ruchome wydmy to atrakcja, która na długo pozostanie w pamięci wczasowiczów. Całość plaż rozciąga się na ponad 10 kilometrach, dlatego miejsce znajdą tu zarówno fani nadmorskich, kurortowych atrakcji, jak i osoby szukające nieco bardziej ustronnych i dzikich zakątków. Punktem rozdzielającym plaże na część wschodnią i zachodnią jest rzeka Łeba, która ma tu swoje ujście do morza.

Najpiękniejsze plaże w Polsce

Jastrzębia Góra

Różnorodność – tak jednym słowem można określić linię brzegową Jastrzębiej Góry. Te jedne z najlepszych plaż w Polsce są wysunięte maksymalnie na północ. Miejscami potrafią być kamieniste, by chwilę dalej zamienić się w piaszczyste. Krajobraz zaznaczony jest mniej lub bardziej stromymi klifami, z których roztacza się niesamowity widok, a także lasami bukowymi, w których znajdziemy cień i odpoczynek. Jednym z bardziej malowniczych obszarów w Jastrzębiej Górze jest ujście rzeki Czarna Woda, gdzie można podziwiać piękne zachody słońca. Jastrzębia Góra to nie tylko przyroda, ale i mnogość atrakcji. Od turniejów piłki plażowej, przez koncerty i liczne rozrywki dla dzieci. Lisi Jar, pamiątkowy kamień Gwiazda Północy czy latarnia morska – te punkty na mapie warto odwiedzić.

Świnoujście

Wracamy na zachodnią część polskiego wybrzeża. Świnoujście słynie z najszerszej plaży w Polsce – miejscami ma ona aż 200 metrów. Ponadto wszystkie rekomendowane przez GIS kąpieliska – Uznam, Uznam Wschód, Uznam Zachód i Warszów – otrzymały w klasyfikacji oznaczenie „jakość doskonała”. Co więcej, dwa z nich (Uznam i Warszów) mogą poszczycić się Błękitną Flagą. Plaża jest szeroka, z białym piaskiem, a także doskonale zadbana. Dodatkowym atutem jest łagodne zejście do wody – to doskonałe miejsce dla osób, które chcą bezpiecznie i spokojnie zrelaksować się nad morzem. Plaża słynie z podpływających majestatycznych łabędzi, które chętnie pozują do zdjęć. Ciekawostką jest fakt, że przez ostatnie stulecia morze tu niejako „cofa się”, przez co linia plaży stale się powiększa.

Plaże w Polsce, takie jak te w Dziwnowie, Kołobrzegu, Łebie, Jastrzębiej Górze czy Świnoujściu zachwycą Cię swoim urokiem. Są zadbane, bezpieczne, a często też certyfikowane odznaczeniami jakości, takimi jak Błękitna Flaga.

Ostatnie wpisy:

Jak przygotować się na masaż?

Masaż wykonywany przez specjalistę niesie za sobą wiele korzyści dla ciała i ducha. Dobroczynne efekty zabiegu sprawiają, że jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form relaksu. Pierwsza wizyta u masażysty często wiąże się jednak ze stresem i pewnymi obawami....

Jak się wyciszyć? 5 sprawdzonych porad na urlop

Szybkie tempo życia oraz nawał obowiązków należą do głównych przyczyn stresu. By niwelować jego skutki, trzeba pamiętać o regularnym odpoczynku, a kilka razy w roku – pozwolić sobie na regenerujący wyjazd. Jednak skumulowane napięcie może skutecznie uniemożliwiać...

Co zabrać do SPA? Lista niezbędnych rzeczy

Wyjazd do SPA to doskonała okazja do odpoczynku i regeneracji organizmu. Aby jednak w pełni oddać się relaksowi i zabiegom wykonywanym przez profesjonalistów, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Co zabrać ze sobą do SPA, aby komfortowo korzystać z jego...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!