Najpiękniejsze plaże w Polsce. 5 miejsc, które pokochasz

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Najpiękniejsze plaże w Polsce. 5 miejsc, które pokochasz

Planujesz urlop nad Bałtykiem? Poznaj najpiękniejsze plaże w Polsce, które opisujemy w naszym minirankingu. Wśród nich m.in. Dziwnów, Kołobrzeg, Łeba, Jastrzębia Góra i Świnoujście. Plaże w Polsce mogą zaskoczyć! Wybierz te, które są naprawdę warte uwagi i ciesz się udanymi wakacjami.

Najpiękniejsze plaże w Polsce

Jak wytypować najpiękniejsze plaże w Polsce? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, które sprawiają, że każdy wypoczynek będzie niezapomniany. Należą do nich m.in. szerokość samej plaży oraz stan piasku i wody. Nad ostatnim z parametrów czuwa Główny Inspektorat Sanitarny, który według danych z 2019 roku nadzoruje już ponad 600 kąpielisk wód śródlądowych, przybrzeżnych i przejściowych – najwięcej w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Udany wypoczynek to też widoki. Piękne lasy, piaszczyste plaże, a także mało zabudowań tuż nad linią brzegu – to atuty, na które często zwraca się uwagę. Coraz więcej osób w wakacyjnym kurorcie ceni sobie też względny spokój – mniejsze zakątki wygrywają często z dużymi miejscowościami letniskowymi, a mało znane nadmorskie wioski stają się nieraz destynacją, którą wybieramy później co roku!

Dziwnów

Miasteczko oferuje jedne z najpiękniejszych plaż w Polsce północno-zachodniej. Łączna długość linii brzegowej kąpielisk we wszystkich miejscowościach gminy Dziwnów to blisko 2000 tysiące metrów! To jeden z najlepszych wyników w skali kraju. Woda jest tu zaliczana do jednych z najczystszych na całym wybrzeżu. Kąpieliska praktycznie co roku nagradzane są certyfikatem Błękitnej Flagi. Dziwnów słynie też z najpiękniejszych plaż w Polsce. Są bezpieczne, czyste, strzeżone przez ratowników, a pływanie czy uprawianie najpopularniejszych sportów wodnych jest tu prawdziwą przyjemnością. Decydując się na odpoczynek w tym miejscu, warto wykorzystać pakiety pobytowe nad morzem oferowane przez hotel Stary Dziwnów. Pakiety składają się z komfortowych noclegów, wyśmienitych posiłków i wyjątkowych atrakcji. To połączenie, które gwarantuje udany wypoczynek.

Kołobrzeg

Kolejna z propozycji najlepszych plaż w Polsce to popularny wśród turystów Kołobrzeg. Miasto zachwyci Cię swoim urokiem zarówno w dzień, jak i po zmroku. Ta polska plaża zagwarantuje Ci pełen dostęp do morskich atrakcji, takich jak wyprawy na połów dorsza czy wycieczki statkiem na pobliski Bornholm. Wybrzeże jest czyste, długie (aż 12 kilometrów!), a miejscami szerokie na 90 metrów. Fanów nadmorskich spacerów z pewnością skusi malowniczo położone molo, które ma 220 metrów. Do atutów miejscowości zalicza się też promenadę z wieloma atrakcjami, m.in. ze słynnym, monumentalnym pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem czy piękną latarnią morską. Wzdłuż plaży znajdują się liczne bary, sklepiki i infrastruktura, która sprawi, że pobyt nad morzem będzie niezapomniany.

Łeba

Według danych GIS trzy plaże Łeby (tj. kąpielisko przy plaży A, B i C) zaklasyfikowane były w 2020 roku jako wyróżniające się doskonałą jakością. Te najpiękniejsze plaże w Polsce cenione są przez turystów nie tylko ze względu na optymalną szerokość i piaszczystość. Walorem tego obszaru są ciekawe krajobrazy i zmienna linia brzegowa – ruchome wydmy to atrakcja, która na długo pozostanie w pamięci wczasowiczów. Całość plaż rozciąga się na ponad 10 kilometrach, dlatego miejsce znajdą tu zarówno fani nadmorskich, kurortowych atrakcji, jak i osoby szukające nieco bardziej ustronnych i dzikich zakątków. Punktem rozdzielającym plaże na część wschodnią i zachodnią jest rzeka Łeba, która ma tu swoje ujście do morza.

Najpiękniejsze plaże w Polsce

Jastrzębia Góra

Różnorodność – tak jednym słowem można określić linię brzegową Jastrzębiej Góry. Te jedne z najlepszych plaż w Polsce są wysunięte maksymalnie na północ. Miejscami potrafią być kamieniste, by chwilę dalej zamienić się w piaszczyste. Krajobraz zaznaczony jest mniej lub bardziej stromymi klifami, z których roztacza się niesamowity widok, a także lasami bukowymi, w których znajdziemy cień i odpoczynek. Jednym z bardziej malowniczych obszarów w Jastrzębiej Górze jest ujście rzeki Czarna Woda, gdzie można podziwiać piękne zachody słońca. Jastrzębia Góra to nie tylko przyroda, ale i mnogość atrakcji. Od turniejów piłki plażowej, przez koncerty i liczne rozrywki dla dzieci. Lisi Jar, pamiątkowy kamień Gwiazda Północy czy latarnia morska – te punkty na mapie warto odwiedzić.

Świnoujście

Wracamy na zachodnią część polskiego wybrzeża. Świnoujście słynie z najszerszej plaży w Polsce – miejscami ma ona aż 200 metrów. Ponadto wszystkie rekomendowane przez GIS kąpieliska – Uznam, Uznam Wschód, Uznam Zachód i Warszów – otrzymały w klasyfikacji oznaczenie „jakość doskonała”. Co więcej, dwa z nich (Uznam i Warszów) mogą poszczycić się Błękitną Flagą. Plaża jest szeroka, z białym piaskiem, a także doskonale zadbana. Dodatkowym atutem jest łagodne zejście do wody – to doskonałe miejsce dla osób, które chcą bezpiecznie i spokojnie zrelaksować się nad morzem. Plaża słynie z podpływających majestatycznych łabędzi, które chętnie pozują do zdjęć. Ciekawostką jest fakt, że przez ostatnie stulecia morze tu niejako „cofa się”, przez co linia plaży stale się powiększa.

Plaże w Polsce, takie jak te w Dziwnowie, Kołobrzegu, Łebie, Jastrzębiej Górze czy Świnoujściu zachwycą Cię swoim urokiem. Są zadbane, bezpieczne, a często też certyfikowane odznaczeniami jakości, takimi jak Błękitna Flaga.

Ostatnie wpisy:

Bezpieczne opalanie nad morzem – co warto wiedzieć?

Opalanie nad morzem to dla wielu osób ulubiona forma spędzania czasu na plaży. Jednak warto pamiętać, że aby cieszyć się taką formą relaksu, należy stosować się do kilku zasad. W tym artykule przedstawiamy istotne informacje na temat bezpiecznego opalania nad morzem....

Co robić nad morzem, gdy pada deszcz?

Deszcz nad morzem potrafi pokrzyżować plany wakacyjnego wypoczynku. Brzydka pogoda potrafi wzbudzić pewne obawy i niepewność co do udanego urlopu. Jednak, czy naprawdę trzeba rezygnować z przyjemności tylko z powodu deszczowych chmur? Nad Bałtykiem zawsze można...

Jak przygotować się na masaż?

Masaż wykonywany przez specjalistę niesie za sobą wiele korzyści dla ciała i ducha. Dobroczynne efekty zabiegu sprawiają, że jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form relaksu. Pierwsza wizyta u masażysty często wiąże się jednak ze stresem i pewnymi obawami....

Jak się wyciszyć? 5 sprawdzonych porad na urlop

Szybkie tempo życia oraz nawał obowiązków należą do głównych przyczyn stresu. By niwelować jego skutki, trzeba pamiętać o regularnym odpoczynku, a kilka razy w roku – pozwolić sobie na regenerujący wyjazd. Jednak skumulowane napięcie może skutecznie uniemożliwiać...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!