Most zwodzony – poznaj jedną z atrakcji Dziwnowa

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Most zwodzony – poznaj jedną z atrakcji Dziwnowa

Dziwnów jest niewielką miejscowością nadmorską. Od północy otacza go morze, od południa cieśnina Dziwna ze starym dorzeczem nazywanym „Martwą Dziwną”, a trzecia część graniczy z Zatoką Wrzosową. Miejscowość otoczona jest leśną otuliną, ma piękne plaże, wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc oraz jeden z niewielu w Europie most zwodzony.

Zanim wybudowano most

Do połowy lat 50. wyspa Wolin nie miała połączenia z lądem stałym. Mieszkańcy Dziwnowa przez niemal 700 lat pokonywali rzekę własnymi łodziami, a potem promem. Dopiero rozbudowa jednostek wojskowych na brzegu i działania wojenne II Wojny Światowej sprawiły, że obie części miejscowości zostały połączone mostem. Ponieważ przejście to nie spełniało wszystkich wymagań, a powojenny rozwój infrastruktury morskiej znacznie przyspieszył, zaczęto obmyślać plan wybudowania mostu z podnoszonym przęsłem.

Pierwsze powojenne przęsło zwodzone

Dlatego już ok. 1955 r. miejscowe władze podjęły decyzję o rozbudowie i modernizacji mostu. Nowy most złożony był z dwóch części. Odcinek o długości 180 m był drewniany, zaś pozostała część o długości 16 m składała się z bloków żelbetonowo-drewnianych z zamontowanym mechanizmem przęseł zwodzonych. Dzięki temu nie tylko zachowano możliwość przemieszczania się między wyspą Wolin a stałym lądem, ułatwiając prężny rozwój obu części, ale również umożliwiono żeglugę w głąb zatoki dla jednostek, których szerokość nie przekraczała 8 m, a maksymalna wysokość wynosiła 10 m.

Most zwodzony dzisiaj

Most zwodzony w Dziwnowie, na rzece Dziwna jest niezwykłą trakcją turystyczną. Wyremontowany i nowoczesny stanowi ważny punkt miasta. Prowadzą przez niego również szlaki turystyczne.

Szlak Rowerowy R-10

Most zwodzony w Dziwnowie jest częścią tras rowerowych i szlaków turystycznych. Przez gminę przechodzi R-10, czyli Szlak Rowerowy „Dookoła Bałtyku”. Odcinek siódmy zaczyna się mostem w Dziwnowie i ma długość niemal 80 km.

Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim

Niebieski, pieszy szlak turystyczny biegnie piaszczystymi plażami wyspy Wolin, przez Woliński Park Narodowy i Mokrzyckie Góry, a następnie wzdłuż Dziwny i Zalewu Kamieńskiego, do Kamienia Pomorskiego i Dziwnówka. Szlak zahacza również o Międzyzdroje, dokąd przyciąga nie tylko Aleja Gwiazd, ale również liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Trasa ma 98 km i jest jedną z bardziej malowniczych dróg nadmorskich.

Szlak E9

Obok mostu zwodzonego w Dziwnowie przebiega również europejski Długodystansowy Szlak pieszy E9, którego długość wynosi 4500 km, z czego polska część mierzy ok. 700 km. Trasa rajdu pieszego wiedzie od Świnoujścia przez Międzyzdroje, Wisełkę, Dziwnów i Dziwnówek, po Trzęsacz, Rewal, Niechorze aż do samego Kołobrzegu. Trasa jest malownicza i ma zróżnicowany poziom trudności ze względu na odcinki przebiegające, chociażby piaszczystymi plażami nadmorskich miejscowości.

Woliński Park Narodowy

Przez most zwodzony w Dziwnowie można dojechać również do Wolińskiego Parku Narodowego. Podziwiając najwyższe klify polskiego nabrzeża, docieramy między innymi do Zagrody Pokazowej Żubrów czy pięknych platform obserwacyjnych w parku.

Zdjęcia przy podnoszonym przęśle

Podnoszenie przęsła trwa kilka minut i towarzyszy mu przepływ jednostek, wśród których są również dwa statki wycieczkowe stacjonujące w Dziwnie: Korsarz i Victoria. Cieszy się to zawsze ogromnym zainteresowaniem turystów. Każdy chce zrobić sobie zdjęcie przy podniesionym przęśle – to niespotykane i widowiskowe wydarzenie. Dlatego opracowano nawet najlepsze punkty do robienia zdjęć wakacyjnych:

  • w pobliżu otwartego przęsła, tuż przy szlabanach,
  • park żeglarski między mostem a portem jachtowym,
  • zachodni brzeg Dziwny, gdzie można ująć nawet całe otwarte przęsło.

Polecamy okolicę Dziwnowa i Wolińskiego Parku Narodowego, z niesamowitym mostem zwodzonym!

Ostatnie wpisy:

Jak wybrać hotel na święta Bożego Narodzenia? Podpowiadamy!

Święta Bożego Narodzenia w hotelu to sposób, aby uniknąć czasochłonnych przygotowań i w pełni skoncentrować się na spędzeniu tego wyjątkowego czasu z najbliższymi. Jak wybrać hotel na święta? Poznaj nasze wskazówki – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem...

Co zabrać do SPA? Lista niezbędnych rzeczy

Wyjazd do SPA to doskonała okazja do odpoczynku i regeneracji organizmu. Aby jednak w pełni oddać się relaksowi i zabiegom wykonywanym przez profesjonalistów, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Co zabrać ze sobą do SPA, aby komfortowo korzystać z jego...

Zima w Starym Dziwnowie

Nad morzem mawiają, że Bałtyk latem jest najbardziej popularny, ale najpiękniejszy jest zimą. Powodów, by tak twierdzić, jest wiele. Od kilku lat nawet najmniejsze miejscowości nadmorskie nie zapadają już w sen zimowy,...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!