Dlaczego warto odwiedzić Woliński Park Narodowy?

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Dlaczego warto odwiedzić Woliński Park Narodowy?

Woliński Park Narodowy jest jednym z dwóch Nadmorskich Parków Narodowych Polski. Jego siedziba mieści się w Międzyzdrojach, a symbolem jest orzeł bielik. Park leży w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin i początkowo zajmował teren nieco ponad 4.5 ha. Obecnie ma ok. 11 ha, z czego jego obszar obejmuje również pas Morza Bałtyckiego o szerokości ok. 1900 m.

Jakie atrakcje przyciągają do Wolińskiego Parku Narodowego?

Park to głównie zalesiony teren polodowcowych wzniesień, z których najwyższymi są Lelowa Góra, Grzywacz i Gosań. Na terenie parku znajduję się również naturalnie kształtowane klify nabrzeżne oraz jeziora, z których najbardziej spektakularne jest Jezioro Turkusowe, powstałe w miejscu dawnej kopalni kredy. Woliński Park Narodowy oferuje zwiedzającym jednak znacznie więcej atrakcji!

Wyjątkowa roślinność

Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego rośnie ponad 1300 gatunków roślin, z czego 65 to gatunki, które są pod ochroną. Można tu zobaczyć okazy paproci długosza królewskiego, 9 odmian storczyków, solankę kolczastą, wydmuchrzycę piaskową czy honkenię piaskową. Ponadto, szczególnie zbocza wysokich klifów, porasta rokitnik zwyczajny.

Niespotykane zwierzęta

W Wolińskim Parku Narodowym żyje niemal 230 gatunków zwierząt. Najbardziej spektakularnymi są bieliki oraz żubry. Można tu jednak zobaczyć również krogulce, kormorany, wodniczki, sarny, dziki, jelenie, szopy pracze, jenoty oraz norki. Bywa, że na zacisznych plażach wylegują się morświny i foki szare. Ponadto żyje tu mnóstwo nadzwyczajnych owadów, wśród których jest – oznaczony stosunkowo niedawno – chrząszcz Teredusa.

Zagroda Pokazowa Żubrów

Jedną z największych atrakcji turystycznych Wolińskiego Parku Narodowego jest Zagroda Pokazowa Żurów, w której mieszkają również sarny, bieliki, dziki i jelenie. Zagroda została zbudowana w latach 70. i miała nie dopuścić do wyginięcia tych pięknych zwierząt. Na 20 ha zamieszkały więc: byk Podskakiewicz, krowa Pomina i dwie jałówki, Pompeja i Podwyżka. Obecnie rodzą się tu nawet dwa cielaki rocznie.

Szlaki turystyczne dla każdego

Na terenie parku znajdują się również szlaki turystyczne o zróżnicowanym poziomie trudności, różnej długości i oferujące odmienne atrakcje.

  • Szlak czerwony mierzy 19 km i biegnie wzdłuż brzegu morskiego. W jego obrębie znajdują się liczne punkty widokowe, Kawcza Góra oraz latarnia morska Kikut. Można tu odpocząć na plażach w Międzyzdrojach czy w Wisełce. Niezwykle malownicze jest również Jezioro Koprowo.
  • Szlak niebieski liczy 26 km. Idąc nim, dochodzi się do Jeziora Turkusowego, Wzgórza Zielonka czy wielu obserwatoriów ptaków. W obrębie tego szlaku znajduje się jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej, kościół w Lubiniu oraz jedno z najstarszych drzew Parku – Dąb Wolinian.
  • Szlak zielony ma 15 km długości i jest najbardziej popularny wśród turystów, ponieważ obejmuje Zagrodę Pokazową Żubrów oraz jeziora: Czajcze, Żółwinowskie i Kołczewo.

Ponadto, wszystkich rowerzystów z pewnością zainteresuje międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-1, międzynarodowy szlak rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego R-66 oraz szlak Rowerowy „Przez Lasy Warnowsko-Żółwińskie”.

Jak najłatwiej dojechać do Wolińskiego Parku Narodowego?

Główna brama dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego mieści się w centrum Międzyzdrojów. W tym miejscu rozpoczynają się wszystkie szlaki piesze. Stąd najłatwiej dojść do Muzeum Przyrodniczego WPN oraz woliery z orłami bielikami i puchaczami.

Jednak to niejedyna brama wejściowa do parku. Malowniczym i wyjątkowym szlakiem, który często wybierany jest przez turystów, jest most zwodzony w Dziwnowie. Wybierając Dziwnów, nie tylko można poznać atrakcje turystyczne tej niewielkiej, ale malowniczej miejscowości nadmorskiej, ale również zobaczyć jeden z nielicznych mostów zwodzonych w Europie.

Woliński Park Narodowy dla każdego

Woliński Park Narodowy z pewnością zachwyci rowerzystów i wielbicieli pieszych rajdów. Szlaki turystyczne są naprawdę dobrze przygotowane i niezwykle różnorodne. To bardzo bogaty przyrodniczo obszar, który na pewno docenią wszyscy wielbiciele natury. Z atrakcji parku z powodzeniem mogą korzystać rodziny z dziećmi. Rozwinięta baza noclegowa i atrakcje nadmorskich miejscowości z pewnością skutecznie urozmaicą każdy dzień zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Ostatnie wpisy:

Bezpieczne opalanie nad morzem – co warto wiedzieć?

Opalanie nad morzem to dla wielu osób ulubiona forma spędzania czasu na plaży. Jednak warto pamiętać, że aby cieszyć się taką formą relaksu, należy stosować się do kilku zasad. W tym artykule przedstawiamy istotne informacje na temat bezpiecznego opalania nad morzem....

Co robić nad morzem, gdy pada deszcz?

Deszcz nad morzem potrafi pokrzyżować plany wakacyjnego wypoczynku. Brzydka pogoda potrafi wzbudzić pewne obawy i niepewność co do udanego urlopu. Jednak, czy naprawdę trzeba rezygnować z przyjemności tylko z powodu deszczowych chmur? Nad Bałtykiem zawsze można...

Jak przygotować się na masaż?

Masaż wykonywany przez specjalistę niesie za sobą wiele korzyści dla ciała i ducha. Dobroczynne efekty zabiegu sprawiają, że jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form relaksu. Pierwsza wizyta u masażysty często wiąże się jednak ze stresem i pewnymi obawami....

Jak się wyciszyć? 5 sprawdzonych porad na urlop

Szybkie tempo życia oraz nawał obowiązków należą do głównych przyczyn stresu. By niwelować jego skutki, trzeba pamiętać o regularnym odpoczynku, a kilka razy w roku – pozwolić sobie na regenerujący wyjazd. Jednak skumulowane napięcie może skutecznie uniemożliwiać...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!