Abhyanga, Kati-Vasti, Upanhasveda – zalety masaży ajurwedyjskich

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Abhyanga, Kati-Vasti, Upanhasveda – zalety masaży ajurwedyjskich

Masaże ajurwedyjskie to bardzo obszerne pojęcie, obejmuje bowiem szereg zróżnicowanych masaży, a także terapii i zabiegów, mających na celu przywrócenie nam wewnętrznej harmonii, doskonałej równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duszą, a także uaktywnienie naturalnych zdolności naszych organizmów w zakresie samoleczenia. Każdy ajurwedyjski masaż, zabieg czy terapia to tak naprawdę część starożytnego systemu naturalnej medycyny holistycznej wywodzącej się z południowych Indii.

Poddając się masażom ajurwedyjskim możesz zarówno wyeliminować konkretne problemy zdrowotne, jak i zapobiec ich nawrotom, skutecznie poprawiając swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Poszczególne zabiegi ajurwedyjskie trwają od 30 do 55 minut i różnią się miedzy sobą intensywnością, sposobem wykonania (masaż przy zastosowaniu ciepłego oleju etc.), a także dolegliwościom, jakim są dedykowane. Poznaj z nami najbardziej popularne masaże ajurwedyjskie i wybierz najlepszy dla siebie.

Masaże ajurwedyjskie – podstawowe zalety wszystkich zabiegów

Jak już wspomnieliśmy, poszczególne typu zabiegów ajurwedyskich różnią się między sobą i mają na celu wyeliminowanie innych dolegliwości. Jednocześnie każdy masaż ukierunkowany jest na przywrócenie pełnej równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Niezależnie od wybranego rozwiązania, każdy zabieg pozwoli Ci osiągnąć:

  • pełne rozluźnienie fizyczne – idealnie, jeśli Twoje ciało jest spięte i odczuwasz stres,
  • poprawę krążenia,
  • lepsze dotlenienie i odżywianie komórek, dzięki czemu usprawniony i przyspieszony zostanie proces wydalania toksyn z organizmu,
  • ulgę w bólu mięśni,
  • poprawę elastyczności ciała.

Dodatkowo każdy masaż ajurwedyjski to prawdziwy „zastrzyk” energii i witalności. Spośród czego możesz wybrać?

Abhyanga

Abhyanga to najbardziej popularny masaż ajurwedyjski. W Indiach uznawany za sekret zdrowia, młodości i piękna (a także płodności, bowiem stymuluje produkcję hormonów). Doskonale nawilża skórę, odżywia ją i tonizuje. Rozluźnia mięśnie, usuwa sztywność stawów, pobudza krążenie, eliminuje opuchliznę, stymuluje układ odpornościowy.

Kati-Vasti

Vasti to cała grupa zabiegów, w których ciepły olej utrzymywany jest w określonym miejscu ciała w specjalnym pierścieniu wykonanym z ciasta. Wszystkie zabiegi Vasti polecane są w leczeniu schorzeń kości i stawów. Dodatkowo wspomagają krążenie krwi, wzmacniają stawy i mięśnie.

Kati-Vasti to zabieg wykonywany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Zalecenia do jego przeprowadzenia to m.in. rwa kulszowa, wypadanie dysku, schorzenia stawów biodrowych, zwyrodnienia i sztywność kręgosłupa. Masaż eliminuje napięcie i opuchliznę w dolnej części pleców.

Upanhasveda

Upanhasveda to ajurwedyjski masaż pleców, karku i ramion. Do tego masażu również używamy ciepłego oleju. Masaż ten polecany jest przede wszystkim osobom przemęczonym, zestresowanym, cierpiącym na bóle migrenowe, nerwice i depresję. 

Inne masaże ajurwedyjskie

Poza wymienionymi powyżej zabiegami, na uwagę zasługują z pewnością także inne, w tym:

  • Mukhabyanga – masaż głowy, twarzy i dekoltu – ajurwedyjski rytuał piękna, na który składa się oczyszczanie, masaż olejami.
  • Paadhabyanga – masaż stóp, który dodaje stopom lekkości.

Ostatnie wpisy:

Jak wybrać hotel na święta Bożego Narodzenia? Podpowiadamy!

Święta Bożego Narodzenia w hotelu to sposób, aby uniknąć czasochłonnych przygotowań i w pełni skoncentrować się na spędzeniu tego wyjątkowego czasu z najbliższymi. Jak wybrać hotel na święta? Poznaj nasze wskazówki – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem...

Co zabrać do SPA? Lista niezbędnych rzeczy

Wyjazd do SPA to doskonała okazja do odpoczynku i regeneracji organizmu. Aby jednak w pełni oddać się relaksowi i zabiegom wykonywanym przez profesjonalistów, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Co zabrać ze sobą do SPA, aby komfortowo korzystać z jego...

Zima w Starym Dziwnowie

Nad morzem mawiają, że Bałtyk latem jest najbardziej popularny, ale najpiękniejszy jest zimą. Powodów, by tak twierdzić, jest wiele. Od kilku lat nawet najmniejsze miejscowości nadmorskie nie zapadają już w sen zimowy,...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!