Abhyanga, Kati-Vasti, Upanhasveda – zalety masaży ajurwedyjskich

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Abhyanga, Kati-Vasti, Upanhasveda – zalety masaży ajurwedyjskich

Masaże ajurwedyjskie to bardzo obszerne pojęcie, obejmuje bowiem szereg zróżnicowanych masaży, a także terapii i zabiegów, mających na celu przywrócenie nam wewnętrznej harmonii, doskonałej równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duszą, a także uaktywnienie naturalnych zdolności naszych organizmów w zakresie samoleczenia. Każdy ajurwedyjski masaż, zabieg czy terapia to tak naprawdę część starożytnego systemu naturalnej medycyny holistycznej wywodzącej się z południowych Indii.

Poddając się masażom ajurwedyjskim możesz zarówno wyeliminować konkretne problemy zdrowotne, jak i zapobiec ich nawrotom, skutecznie poprawiając swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Poszczególne zabiegi ajurwedyjskie trwają od 30 do 55 minut i różnią się miedzy sobą intensywnością, sposobem wykonania (masaż przy zastosowaniu ciepłego oleju etc.), a także dolegliwościom, jakim są dedykowane. Poznaj z nami najbardziej popularne masaże ajurwedyjskie i wybierz najlepszy dla siebie.

Masaże ajurwedyjskie – podstawowe zalety wszystkich zabiegów

Jak już wspomnieliśmy, poszczególne typu zabiegów ajurwedyskich różnią się między sobą i mają na celu wyeliminowanie innych dolegliwości. Jednocześnie każdy masaż ukierunkowany jest na przywrócenie pełnej równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Niezależnie od wybranego rozwiązania, każdy zabieg pozwoli Ci osiągnąć:

  • pełne rozluźnienie fizyczne – idealnie, jeśli Twoje ciało jest spięte i odczuwasz stres,
  • poprawę krążenia,
  • lepsze dotlenienie i odżywianie komórek, dzięki czemu usprawniony i przyspieszony zostanie proces wydalania toksyn z organizmu,
  • ulgę w bólu mięśni,
  • poprawę elastyczności ciała.

Dodatkowo każdy masaż ajurwedyjski to prawdziwy „zastrzyk” energii i witalności. Spośród czego możesz wybrać?

Abhyanga

Abhyanga to najbardziej popularny masaż ajurwedyjski. W Indiach uznawany za sekret zdrowia, młodości i piękna (a także płodności, bowiem stymuluje produkcję hormonów). Doskonale nawilża skórę, odżywia ją i tonizuje. Rozluźnia mięśnie, usuwa sztywność stawów, pobudza krążenie, eliminuje opuchliznę, stymuluje układ odpornościowy.

Kati-Vasti

Vasti to cała grupa zabiegów, w których ciepły olej utrzymywany jest w określonym miejscu ciała w specjalnym pierścieniu wykonanym z ciasta. Wszystkie zabiegi Vasti polecane są w leczeniu schorzeń kości i stawów. Dodatkowo wspomagają krążenie krwi, wzmacniają stawy i mięśnie.

Kati-Vasti to zabieg wykonywany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Zalecenia do jego przeprowadzenia to m.in. rwa kulszowa, wypadanie dysku, schorzenia stawów biodrowych, zwyrodnienia i sztywność kręgosłupa. Masaż eliminuje napięcie i opuchliznę w dolnej części pleców.

Upanhasveda

Upanhasveda to ajurwedyjski masaż pleców, karku i ramion. Do tego masażu również używamy ciepłego oleju. Masaż ten polecany jest przede wszystkim osobom przemęczonym, zestresowanym, cierpiącym na bóle migrenowe, nerwice i depresję. 

Inne masaże ajurwedyjskie

Poza wymienionymi powyżej zabiegami, na uwagę zasługują z pewnością także inne, w tym:

  • Mukhabyanga – masaż głowy, twarzy i dekoltu – ajurwedyjski rytuał piękna, na który składa się oczyszczanie, masaż olejami.
  • Paadhabyanga – masaż stóp, który dodaje stopom lekkości.

Ostatnie wpisy:

Jak przygotować się na masaż?

Masaż wykonywany przez specjalistę niesie za sobą wiele korzyści dla ciała i ducha. Dobroczynne efekty zabiegu sprawiają, że jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form relaksu. Pierwsza wizyta u masażysty często wiąże się jednak ze stresem i pewnymi obawami....

Jak się wyciszyć? 5 sprawdzonych porad na urlop

Szybkie tempo życia oraz nawał obowiązków należą do głównych przyczyn stresu. By niwelować jego skutki, trzeba pamiętać o regularnym odpoczynku, a kilka razy w roku – pozwolić sobie na regenerujący wyjazd. Jednak skumulowane napięcie może skutecznie uniemożliwiać...

Co zabrać do SPA? Lista niezbędnych rzeczy

Wyjazd do SPA to doskonała okazja do odpoczynku i regeneracji organizmu. Aby jednak w pełni oddać się relaksowi i zabiegom wykonywanym przez profesjonalistów, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Co zabrać ze sobą do SPA, aby komfortowo korzystać z jego...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!