Abhyanga, Kati-Vasti, Upanhasveda – zalety masaży ajurwedyjskich

Hotel Stary Dziwnów » Blog » Abhyanga, Kati-Vasti, Upanhasveda – zalety masaży ajurwedyjskich

Masaże ajurwedyjskie to bardzo obszerne pojęcie, obejmuje bowiem szereg zróżnicowanych masaży, a także terapii i zabiegów, mających na celu przywrócenie nam wewnętrznej harmonii, doskonałej równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duszą, a także uaktywnienie naturalnych zdolności naszych organizmów w zakresie samoleczenia. Każdy ajurwedyjski masaż, zabieg czy terapia to tak naprawdę część starożytnego systemu naturalnej medycyny holistycznej wywodzącej się z południowych Indii.

Poddając się masażom ajurwedyjskim możesz zarówno wyeliminować konkretne problemy zdrowotne, jak i zapobiec ich nawrotom, skutecznie poprawiając swoją kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Poszczególne zabiegi ajurwedyjskie trwają od 30 do 55 minut i różnią się miedzy sobą intensywnością, sposobem wykonania (masaż przy zastosowaniu ciepłego oleju etc.), a także dolegliwościom, jakim są dedykowane. Poznaj z nami najbardziej popularne masaże ajurwedyjskie i wybierz najlepszy dla siebie.

Masaże ajurwedyjskie – podstawowe zalety wszystkich zabiegów

Jak już wspomnieliśmy, poszczególne typu zabiegów ajurwedyskich różnią się między sobą i mają na celu wyeliminowanie innych dolegliwości. Jednocześnie każdy masaż ukierunkowany jest na przywrócenie pełnej równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Niezależnie od wybranego rozwiązania, każdy zabieg pozwoli Ci osiągnąć:

  • pełne rozluźnienie fizyczne – idealnie, jeśli Twoje ciało jest spięte i odczuwasz stres,
  • poprawę krążenia,
  • lepsze dotlenienie i odżywianie komórek, dzięki czemu usprawniony i przyspieszony zostanie proces wydalania toksyn z organizmu,
  • ulgę w bólu mięśni,
  • poprawę elastyczności ciała.

Dodatkowo każdy masaż ajurwedyjski to prawdziwy „zastrzyk” energii i witalności. Spośród czego możesz wybrać?

Abhyanga

Abhyanga to najbardziej popularny masaż ajurwedyjski. W Indiach uznawany za sekret zdrowia, młodości i piękna (a także płodności, bowiem stymuluje produkcję hormonów). Doskonale nawilża skórę, odżywia ją i tonizuje. Rozluźnia mięśnie, usuwa sztywność stawów, pobudza krążenie, eliminuje opuchliznę, stymuluje układ odpornościowy.

Kati-Vasti

Vasti to cała grupa zabiegów, w których ciepły olej utrzymywany jest w określonym miejscu ciała w specjalnym pierścieniu wykonanym z ciasta. Wszystkie zabiegi Vasti polecane są w leczeniu schorzeń kości i stawów. Dodatkowo wspomagają krążenie krwi, wzmacniają stawy i mięśnie.

Kati-Vasti to zabieg wykonywany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Zalecenia do jego przeprowadzenia to m.in. rwa kulszowa, wypadanie dysku, schorzenia stawów biodrowych, zwyrodnienia i sztywność kręgosłupa. Masaż eliminuje napięcie i opuchliznę w dolnej części pleców.

Upanhasveda

Upanhasveda to ajurwedyjski masaż pleców, karku i ramion. Do tego masażu również używamy ciepłego oleju. Masaż ten polecany jest przede wszystkim osobom przemęczonym, zestresowanym, cierpiącym na bóle migrenowe, nerwice i depresję. 

Inne masaże ajurwedyjskie

Poza wymienionymi powyżej zabiegami, na uwagę zasługują z pewnością także inne, w tym:

  • Mukhabyanga – masaż głowy, twarzy i dekoltu – ajurwedyjski rytuał piękna, na który składa się oczyszczanie, masaż olejami.
  • Paadhabyanga – masaż stóp, który dodaje stopom lekkości.

Ostatnie wpisy:

Bezpieczne opalanie nad morzem – co warto wiedzieć?

Opalanie nad morzem to dla wielu osób ulubiona forma spędzania czasu na plaży. Jednak warto pamiętać, że aby cieszyć się taką formą relaksu, należy stosować się do kilku zasad. W tym artykule przedstawiamy istotne informacje na temat bezpiecznego opalania nad morzem....

Co robić nad morzem, gdy pada deszcz?

Deszcz nad morzem potrafi pokrzyżować plany wakacyjnego wypoczynku. Brzydka pogoda potrafi wzbudzić pewne obawy i niepewność co do udanego urlopu. Jednak, czy naprawdę trzeba rezygnować z przyjemności tylko z powodu deszczowych chmur? Nad Bałtykiem zawsze można...

Jak przygotować się na masaż?

Masaż wykonywany przez specjalistę niesie za sobą wiele korzyści dla ciała i ducha. Dobroczynne efekty zabiegu sprawiają, że jest to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form relaksu. Pierwsza wizyta u masażysty często wiąże się jednak ze stresem i pewnymi obawami....

Jak się wyciszyć? 5 sprawdzonych porad na urlop

Szybkie tempo życia oraz nawał obowiązków należą do głównych przyczyn stresu. By niwelować jego skutki, trzeba pamiętać o regularnym odpoczynku, a kilka razy w roku – pozwolić sobie na regenerujący wyjazd. Jednak skumulowane napięcie może skutecznie uniemożliwiać...

Nie zastanawiaj się, zarezerwuj pokój!